Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Budúcnosť ťažby diamantov je v mori, suchozemské bane starnú a vydávajú čoraz menej kameňov

22. 2. 2017

Rastúci dopyt po diamantoch a klesajúca výťažnosť suchozemských baní ženie ťažiarov k ťažko dostupným náleziskám. Ťažobná spoločnosť De Beers plánuje navýšenie počtu špeciálnych lodí, ktorých technológia umožňuje efektívnu podmorskú ťažbu diamantov u juhozápadného pobrežia Afriky. Britský Seabed Resources chce prehľadávať morské dno u Havajských ostrovov o rozlohe 2x väčšej ako Wales. Podľa analytikov 30 hlavných suchozemských baní dosiahne koniec životnosti do roku 2030. Nedostatok diamantov ale hrozí už po roku 2019. Podľa ALO diamonds je očakávaný rast cien.

diamanty

Očakávaný nárast dopytu a otázniky nad budúcou produkciou

Renomované poradenské spoločnosti Bain&Company a GlobalData vydali koncom roku 2016 štúdie, ktoré sa zhodujú, že ani tri v súčasnosti otvárané diamantové bane (Gahcho KUE v Kanade, Renard v Kanade a Liqhobong v juhoafrickom Lesothe) neodvrátia pokles dodávok diamantov na svetový trh po roku 2019. Ťažobné spoločnosti sa obávajú, že rastúci svetový dopyt po týchto hodnotných kameňoch, ktorý poháňa najmä silnejúca stredná príjmová vrstva v Číne a Indii, nebude možné plne uspokojiť, pretože súčasným baniam výrazne klesá výťažnosť. Podľa skôr vydanej správy poradenskej spoločnosti Frost&Sullivan 30 hlavných súčasných diamantových baní dosiahne koniec životnosti do roku 2030. "U diamantov je v dlhodobom horizonte očakávaný pokračujúci rast cien.

Okrem rastúceho svetového dopytu a znižujúcej sa výťažnosti suchozemských baní je dôvodom aj skutočnosť, že získať licenciu pre podmorskú ťažbu je naozaj veľmi zložité. Rozsah podmorskej ťažby budú vo veľkej miere limitovať ekologické aspekty aj vyjednávanie so štátmi, ktoré chcú mať na ťažbe podiel," uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý obchoduje s diamantmi na svetových burzách už viac ako 20 rokov.

Miliardy dolárov na morskom dne

Spoločnosť Namdeb s 1 600 zamestnancami, ktorú vlastní z polovice De Beers a z polovice Namíbijská vláda, odhaduje, že 95% vyťažených diamantov bude v budúcnosti získavať z morského dna na juhozápadnom pobreží Afriky. Odborníci podľa agentúry Bloomberg odhadujú, že u namíbijského pobrežia leží na dne mora 80 miliónov karátov nespracovaných diamantov. Tento objem pre porovnanie tvorí približne 63% celosvetovej ročnej produkcie diamantov (analytici portálu Statista.com odhadujú, že v roku 2016 sa celosvetovo vyťažilo 128 miliónov karátov). Diamanty z morského dna patria už teraz medzi tie najhodnotnejšie z celkovej produkcie spoločnosti Namdeb.

Päť špeciálne upravených lodí ťaží viac ako milión karátov diamantov ročne z bohatého morského sedimentu, ktorý vyplavila Orange River. "Diamanty z mora sú naša budúcnosť. Pred 10 rokmi sme ťažili 30% z mora a 70% na súši. Teraz sa to veľmi výrazne obracia," uvádza Paulus Shituna, ktorý má na starosti predaj diamantov spoločnosti Namdeb.

investíčné diamanty

Namdeb doteraz prehľadal len 3% z podmorskej plochy, teda približne 9 600 kilometrov štvorcových, na ktorú získal licenciu. Vedenie spoločnosti očakáva, že tu bude vykonávať podmorskú ťažbu diamantov ďalších 50 rokov.

Podľa Alojza Ryšavého je možné, že niektoré diamanty predávané na českom trhu už teraz pochádzajú z morského dna. "Diamant je najtvrdší známy prírodný minerál na svete. Skutočnosť, či bol tisíce rokov ukrytý v krajine na pevnine, alebo ležal na morskom dne, nehrá vôbec žiadnu úlohu. Väčšina diamantov predávaných v Českej republike samostatne alebo v investičných šperkoch pochádza zo suchozemských baní v Rusku, Botswane a Kanade," dodáva Ryšavý.

Ťažobná loď vysaje za jednu hodinu na palubu 60 ton morského sedimentu

Počiatky systematického hľadania diamantov naplavených na morské dno sa datujú už k roku 1958, kedy potápači skúmali morské dno v plytkých vodách do maximálnej hĺbky 35 metrov. Pokročilejšie technológie pre podmorskú ťažbu boli vynájdené až v 80. rokoch. Podmorská ťažba diamantov sa etablovala ako špeciálny ťažobný sektor zhruba o 10 rokov neskôr.

Prvou ťažobnou spoločnosťou, ktorá využila moderné technológie k podmorskej ťažbe diamantov, bol ťažobný gigant De Beers, ktorý na začiatku 20. storočia ovládal 90% svetovej produkcie neopracovaných diamantov a teraz je označovaný za najväčšieho svetového producenta prírodných diamantov merané ich hodnotou. Súčasná technológia umožňuje jednej lodi prepraviť z morského dna na palubu až 60 ton sedimentu za hodinu. Na lodiach spoločnosti Namdeb je zavedená pokročilá automatizácia. Diamanty sú zo sedimentu vyselektovávané do bezpečnostných prepravných boxov bez toho, aby sa ich počas celého procesu dotkla ľudská ruka.

Zdroj: www.kurzy.cz

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.