Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Česi si na dôchodok sporia. Ale málo, stačiť to nebude

28. 11. 2016

Česi v dôchodku strávia približne štvrtinu svojho života. Aby to neboli roky deprivácie a chudoby, mali by ľudia na svoju starobu sporiť a tieto úspory prepojiť s penziou od štátu. Lenže väčšina Čechov na efektívne dôchodkové sporenie jednoducho nemá. Problém má meno: nízke platy.

Podľa expertov väčšina Čechov na roky strávené so štátnou penziou síce šetrí, ale málo. Najčastejšie si na starobu odkladajú sumu medzi 500 a tisíc korunami.

Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí tvoria 95 percent príjmov dnešných penzistov štátne penzie. Za slušný dôchodok možno podľa názoru niektorých expertov považovať sumu, ktorá sa blíži k 85 percentám životných nákladov, ktoré mal občan k dispozícii vo svojom aktívnom úseku pracovného života.

„Človek, ktorého životné náklady boli 25 tisíc, by potreboval pre slušný život v penzii 21 tisíc,“ uviedol analytik ČSOB Petr Dufek. Priemerný dôchodok je ale zhruba polovičný, v septembri tohto roku predstavoval sumu 11 441 korún. Podstatne nižší dôchodok než je priemerný majú predovšetkým ženy.

Sporiť a investovať

Ďalší experti odhadujú, že človek by mal odchádzať do penzie s nasporenou čiastkou okolo troch miliónov korún. Zo štatistík ministerstva financií ale vyplýva, že na štátom podporovanom dôchodkovom sporení majú dnešní šesťdesiatnici nasporených v priemere 90 tisíc korún.

Podľa odborníkov je potrebné brať do úvahy, že životné náklady stále rastú, a to rýchlejším tempom, než je prostá valorizácia penzií.

Je samozrejmé, že s pribúdajúcimi rokmi sa menia potreby ľudí, ich nároky. S rastúcou životnou úrovňou spoločnosti sa menia aj predstavy o štýle života v starobe. Predstava, že by dnešní štyridsiatnici chceli sedieť doma len nad hrnčekom čaju, počúvať televíziu a drobiť zvyšky vtáčikom, je naivná. Podľa rôznych prieskumov by ľudia v dôchodkovom veku chceli cestovať, spoznávať, venovať sa svojim koníčkom. To ale nie je zadarmo.

Ľudia by si podľa odborníkov mali na starobu systematicky sporiť ihneď od okamihu, keď začnú mať nejaký stabilný príjem.

„Lenže to je problém,“ upozornil finančný poradca František Macháček. „Mladí ľudia najskôr potrebujú byt, potom sporia na dobu, kedy partnerka bude na rodičovskej, potom na auto, vybavenie, dovolenky, sporia pre deti. Česi jednoducho stále na niečo sporia. Plat ale väčšine ľudí zabezpečí pravidelné sporenie práve len na niečo konkrétne. Dlhodobé a systematické sporenie na starobu je preto stále odsúvané a vlastne sa realizuje pár rokov pred dôchodkom. To ale nasporiť potrebnú sumu väčšinou už nezaistí,“ dodal.

Prvou podmienkou zodpovedného vzťahu k vlastnej starobe a ochote sporiť, je schopnosť žiť s primeranou finančnou rezervou. Česi ale podľa prieskumov majú úspory, ktoré predstavám ekonómov o zabezpečenej starobe príliš nezodpovedajú.

Pätina obyvateľov by z úspor vyžila maximálne mesiac, ďalšia pätina iba tri mesiace, ak by si bez akéhokoľvek príjmu mala udržať rovnaký životný štýl ako doteraz, ukázal napríklad internetový prieskum agentúry SC&C pre Českú bankovú asociáciu.

Podľa odporúčania odborníkov by sme si ale krátkodobú finančnú rezervu mali udržiavať vo výške šiestich priemerných mesačných platov, pripomína Helena Brychová, gestorka finančného vzdelávania Českej bankovej asociácie.

Z čoho ukladať

Český problém sa volá nízka úroveň platov. Z priemerného štatistického platu (na ktorý ale mimochodom nedosiahnu dve tretiny zamestnancov), nezaplatíte súčasne prevádzku domácnosti, hypotéku a budúcu starobu.

Podľa finančných expertov, práve s ohľadom na možnosti sporenia bežných českých domácností, je významná práve dlhodobosť sporenia menších súm.

Ďalšou možnosťou je výber rôznych investičných fondov, ktoré dokážu úspory zhodnotiť. Ďalší experti navrhujú zabezpečiť si starobu predovšetkým tak, že si ľudia v aktívnom veku zaobstarajú nielen vlastný byt, ale aj ďalšiu nehnuteľnosť, ktorú môžu následne prenajímať. Prenájom potom dorovná potrebné financie k dôchodku.

Zdroj: novinky.cz

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.